پروژه های جدید منطقه 22 :


با شروع سال 99 بازار مسکن شیب بسیار تند با افزایش قیمت شگفت آور را در پیش گرفت همین اوضاع و نوسان عجیب قیمت ملک و بازار ارز و سکه در منطقه 22 استارت چندین پروژه مسکونی جدید و شرکت تعاونی مسکن ‌های نو ظهور را رقم زد.
این تعاونی ها و پروژه های جدید که با اسامی و القاب متفاوت سعی در جلب توجه متقاضیان بازار مسکن را داشته اکثریت خصوصی بوده و به نهادها وابستگی نداشته و همچنین بصورت آزاد با شرایط بسیار مطلوب شروع به فعالیت نموده اند.
این پروژه‌ های جدید که بیشتر روی قسمت غربی منطقه 22 تمرکز داشته اند اقدام به خرید زمین کرده اند و سپس شروع به پذیره نویسی از عمومیت مردم بدون پرداخت حق امتیاز کرده اند تا بتوانند از پس هزینه های سنگین زمین و تراکم و اخذ جواز با تکیه بر سرمایه ‌ی اعضای پروژه بر بیایند.

هیچ گرانی بی حکمت نیست، هیچ ارزانی بی علت
از طرفی این شرکت تعاونی ها از تجربه کمی برخوردار بوده و حتی بعضی از این سازندگان هیچ رزومه کاری نداشته و برای اولین بار وارد پروسه ساخت و ساز شده اند از این رو ورود به پروژه ها و سرمایه گذاری در آن میتواند بسیار پر ریسک باشد. همچنین این گونه پروژه ها که از حجم بسیار بالایی از واحدها را دارا هستند مرحله ثبت نام و عضویت آنان طولانی بوده و از آن سو برای جذب هر چه سریع تر سرمایه مبالغ اولیه پرداختی خود را بسیار سبک و ناچیز تعیین میکنند تا سرمایه گذرانی از تمامی اقشار جامعه پذیرا باشند

اما این پروژه‌های عظیم با این مقدار نقدینگی با هزینه های جاری و نوسانات قیمت این روزهای مصالح و تجهیزات ساختمانی مطابقت نداشته و گاها بعضی از این تعاونی ها توانایی پرداخت اقساط خرید زمین را ندارند و اگر بخشی از اعضای پروژه اقساط خود را با تاخیر واریز کنند با مشکلات اساسی روبرو می‌شوند.
نکته ای جالب و قابل توجه در مورد بعضی از این تعاونی ‌ها و پروژه های‌ جدید منطقه 22 این است که بلافاصله پس از عضوگیری پروژه خود نقدینگی موجود را بسمت پروژه جدیدی برده و دوباره این روند تکرار میشود در صورتی که هنوز پروژه قبلی در مراحل ابتدایی کار قرار دارد و شدیدا برای ساخت و بالا آوردن پروژه نیاز به تمرکز، مدیریت، انرژی و نقدینگی بالایی بوده که با صرف این موارد در پروژه جدید روند و سرعت کار بسیار کند میشود و همین امر سبب کم شدن اعتبار و قیمت نگرفتن امتیاز اعضای پروژه ها میشود.

و نکته قابل تامل در بازار مسکن منطقه 22 این است چرا در بعضی از پروژه ها با توجه به بالا بودن قیمت حق امتیاز هیچ فروشنده و یا تعداد محدودی فروشنده وجود دارد و در بعضی دیگر پروژه ها تعداد فروشندگان بسیار زیاد است؟
نحوه ساز و کار تعاونی، پیشرفت کار، شرایط پروژه و عدم وجود دلال ها در خرید و فروش امتیاز های پروژه از دلایل قیمت گرفتن آن می‌باشد.

طبیعتا تعاونی مسکن که امتحان خود را در گذشته پس داده است و پروژه های قبلی خود را به سرانجام رسانده و ساز و کار مشخص و واضحی داشته متقاضیان بیشتر و فروشنده کمتری در بازار خرید و فروش امتیاز دارد.
در سرمایه گذاری و پیش خرید پروژه های جدید منطقه 22 با تعداد واحد بالا این ریسک را نیز باید پذیرفت که شاید امتیاز این پروژه ها همانند الباقی پروژه ها قیمت نگرفته و قطعا فروش امتیاز این پروژه ها کار آسانی نخواهد بود و از قابلیت نقد شوندگی کمی برخوردار هستند.
توصیه بر آن است که با وجود پروژه های متفاوت در منطقه 22 خرید حق امتیاز پروژه ای معتبر با سابقه و رزومه مشخص درست است که برای خریداران و سرمایه گذاران هزینه بیشتر و بودجه بالاتری را طلب میکند اما در آینده ی روند ساخت پروژه میبینید که این حق امتیاز ارزش پرداخت را داشته است.
امیدوارم توانسته باشم با تهیه این مقاله و مطلب کمکی برای انتخابی بهتر به خریداران و سرمایه گذران حوزه مسکن منطقه 22 کرده باشم.


با خرید آپارتمان در منطقه 22 آینده ای روشن در پیش روی شماست.
جهت مشاوره و خرید برج های سند دار،خرید آپارتمان دریاچه چیتگر و خرید آپارتمان منطقه 22 با شماره زیر در ارتباط باشید.
09121483562 نیکو