اگر به منطقه 22 سری زده باشید حتما با برج ‌های بلند مرتبه در حال ساخت منطقه روبه‌رو شده‌اید شما با دیدن این برج‌‎ ها چه چیزی به ذهنتان خطور می‌کند؟ جز اینکه چگونه می‌توان 1 واحد در این برج‌ ها خریداری کنیم؟

در ابتدا باید بدانید که تقریبا بالغ بر 90 درصد برج ‌هایی که در منطقه 22 و اطراف دریاچه چیتگر مشاهده می ‌نمایید تعاونی ساز بوده و به یکی از روش ‌هایی که در زیر توضیح داده می‌شود ساخته و تحویل اعضا گردیده است.

بنابراین علی ‌رغم تصوری که برای برخی افراد وجود دارد مبنی بر اینکه تعاونی ‌ها واحد نمی سازند یا تحویل نمی ‌دهند به جز در برخی موارد که تعداد آن‌ ها کم هم می‌ باشد صحت ندارد و منطقه 22 منطقه تعاونی‌ها و برج‌های تعاونی ساز می‌باشد.

چگونه می توانیم یک واحد در منطقه 22 پیش خرید نماییم؟

در مقاله به‌ صورت خلاصه و مفید نحوه ‌ی خرید واحدهای درحال ساخت یا پیش خرید واحد در منطقه 22 را بررسی میکنیم:

پیش فروش آپارتمان در حال ساخت در چیتگر و منطقه 22 به 3 دسته تقسیم می‌ شوند و شما با توجه به میزان سرمایه و شرایطتان می‌توانید به این پروژه‌ها ورود کنید.

دسته اول: خرید به ‌صورت سهام
دسته دوم: خریداری امتیاز
دسته سوم: خرید برج‌ های شخصی ساز

خرید سهام در منطقه 22


تعدادی از برج های در حال ساخت منطقه 22 به صورت سهام یا به صورت متری واگذار می شود دلیل این نوع نحوه ی عرضه این است که برخی تعاونی ها با توجه به تعداد زیاد اعضا و از آنجا که نمی‌توانند همه اعضای خود رادر یک پروژه جا دهند اقدام به واگذاری متری پروژه می‌نمایند که هر عضو بسته به سیاست پروژه اقدام به خرید یا سرمایه گذاری در چند متر از یک آپارتمان (مثلا 1 یا 10 متر) می نماید.

این نوع از خرید سهام ویژه کسانی است که توانایی مالی بالایی ندارند و یا قصد سرمایه گذاری با بودجه کم را دارند تا از این طریق بتوانند نسبت به مقدار سرمایه خود از ارزش افزوده پروژه بهره ببرند.

در این پروژه ها مقداری سهام تهیه می کنید و تا زمان به اتمام رسیدن پروژه وقت دارید میزان سهام خود را به حدنصاب مشخص شده برسانید تا بتوانید واحد بگیرید.

حال اگر کسانی که سهام خود را نتوانستند به متراژ مورد نظر برسانند می‌توانند به قیمت روز آن را به فروش برسانند و یا با دیگر اعضای پروژه که آنها هم نتوانستند سهام خود را به حدنصاب برسانند، سهام ها را تجمیع کرده و واحد را بصورت شریکی (مثلا هر شخص 2 دانگ) بگیرند.
پروژه های سهامی چیتگر:(برای اطلاعات بیشتر روی نام پروژه کلیک کنید)


پروژه شمیم رحمت 3
پروژه پدافند هوایی ارتش

خرید امتیاز در منطقه 22

همانطور که در بالا اشاره نمودیم تقریبا 90 درصد برج های در حال ساخت تعاونی بوده و شما برای خرید و سرمایه گذاری در این پروژه ها باید حق عضویت یا امتیاز 1 شخص که عضو پروژه مدنظر است را خریداری کنید تا جایگزین آن شخص در پروژه شوید.

تقریبا 90 درصد برج های درحال ساخت تعاونی ساز بوده و شما برای پیش خرید و سرمایه گذاری در این پروژه‌ها باید حق عضویت یا امتیاز 1 شخص که عضو پروژه مدنظر است را خریداری کنید تا جایگزین آن شخص در پروژه شوید.
پروژه های تعاونی ساز شرایط مشخص شده و از پیش تعیین شده‌ای دارند و میزان نقدینگی خریداران این پروژه ها بستگی به پیشرفت فیزیکی کار، متراژ واحد و … مشخص می شود.
در پروژه های تعاونی ساز شما 1 امتیاز خریداری می‌کنید که متراژ آن و پلان جانمایی واحد مشخص است اما طبقه آن واحد مشخص نیست و براساس پرداختی اقساط و خوش حسابی اعضا مشخص می‌گردد.
چون تعاونی مسکن ها سودی از اعضا دریافت نمی‌کنند قیمت ساخت به صورت علی الحساب می‌باشد و معمولا چون این تعاونی ها برای خدمه و کارکنان خود کار انجام می دهند تعهدی بابت زمان تحویل به خریداران نمی دهند.
در پروژه های تعاونی ساز هزینه های جانبی مثل پارکینگ، انباری، ضریب طبقات در زمان انتخاب واحد و هزینه هایی چون کابینت و نقاشی در آخر بر عهده خریداران است.

چون تعداد پروژه های تعاونی ساز زیاد است خریداران با مبالغ متفاوت می توانند به پروژه ها ورود کنند و میزان سرمایه برای خرید بستگی به پیشرفت پروژه دارد هرچه برج به زمان تحویل نزدیک تر باشد میزان نقدینگی افزایش می‌یابد.

پیش فروش آپارتمان های شخصی ساز


دیر زمانی نیست که شرکت ها و سرمایه گذاران خصوصی اقدام به ساخت برج ها و پروژه های با کیفیت بالاتر نسبت به تعاونی ها در منطقه 22 نموده‌اند و گاهاً اقدام به پیش فروش واحدهای خود می‌نمایند.
در این پروژه ها شما خریدی به مراتب راحت تر و شرایط بهتری را خواهید داشت زیرا در برج های شخصی ساز طبقه و واحد مشخص خریداری می‌کنید و همچنین برج های شخصی ساز امکانات بیشتر، متریال بهتر و طراحی زیباتری دارند و به صورت لوکس ساخته می شوند و طبیعتا قیمت بالاتری هم دارند.
در این پروژه‌ها خریداران مستقیم از شخص یا شرکت سازنده واحد را خریداری کرده و پرداختی به عنوان امتیاز ندارند و معمولا شرایط پرداخت پروژه ها بستگی به پیشرفت فیزیکی آن ها دارند.
برج های شخصی ساز امکانات بیشتری نظیر استخر، سونا، جکوزی، لابی مجلل، سالن بیلیارد و … نیز دارند.
مثلا در برج سوپر لوکس تریتیوم شرایط پرداخت به صورت 50% نقد 35% اقساط 5% تحویل واحد و 10% برای سند می باشد.
در برج های شخصی ساز پرداختی ها متناسب با پیشرفت کار است و سازنده متعهد به تحویل پروژه در زمان مقرر شده می باشد و تعهد جریمه دیرکرد و ضرر و زیان در قرارداد قید شود. علاوه بر این سازندگان شخصی بابت سند تک برگ واحد هم مبلغی از ارزش واحد معمولا 5 الی 10 درصد را نگه می دارند.
خریداران از ابتدا می دانند که کدام واحد را در چه طبقه ای خریداری کرده‌اند و قیمت به صورت قطعی و بدون افزایش است و واحدها به صورت کامل با کابینت و کمد دیواری و سایر متعلقات تحویل داده می‌شود.
برای پیش فروش آپارتمان در منطقه 22 ، پرداختی ها متناسب با پیشرفت کار است و سازنده متعهد به تحویل پروژه در زمان مقرر شده می باشد و تعهد جریمه دیرکرد و ضرر زیان در قرارداد قید می شود.
علاوه بر این سازندگان شخصی بابت سند تک برگ واحد هم مبلغی از ارزش واحد معمولا 5% را نگه می دارند.
خریداران از ابتدا می دانند که کدام واحد را در چه طبقه ای خریداری کرده‌اند و قیمت به صورت قطعی و بدون افزایش است و واحدها به صورت کامل با کابینت و کمد دیواری و سایر متعلقات تحویل داده می شود.
در آخر آینده این پروژه ها بسته به موقیعت مکانی، کیفیت ساخت، ویو و چشم انداز برج ارزش افزوده 40 تا 60 درصدی نصیب مالکان، خریداران و سرمایه گذاران می کند.
با توجه به وسعت منطقه 22 خریداران و سرمایه گذارانی که قصد پیش خرید ملک را دارند می‌توانند در قسمت جنوب شرقی دریاچه، محله نوساز کوهک، دور دریاچه چیتگر، قسمت شمالی اتوبان همت روبروی ایران مال، غرب دریاچه چیتگر (شهرک چیتگر) و همچنین قسمت انتهایی منطقه 22 شهرک مرواریدشهر را انتخاب کنند.